مقالات آموزشی

راه های پیشگیری و درمان کمر درد

کمردرد چیست؟

کمــردرد یکــی از شــایع ترین و پــر هزینه تریــن مشــکلات و علــت اصلــی غیبــت از کار در جوامــع غربــی اســت.

بـه مسـئله کمـردرد بایـد به صـورت یـک سـندرم و یـک عامـل مهـم ایجـاد ناتوانـی عملکــردی در بیمــار و یــک عامــل ایجــاد ضررهــای ســنگین اقتصـادی در جامعـه نـگاه کـرد.ایــن موضـوع منجربـه كاهـش سـطح تناسـب فیزیكـی و در نتیجـه ناتوانــی بیشــتر و كمــردرد مزمــن میشــود.

کنترل و حفظ تعادل چه تحت شرایط استاتیک و چه تحت شرایط داینامیک یک نیاز ضروری و غیرقابل انکار جهت انجام فعالیت های فیزیکی رومزه افراد می باشد.

حال می خواهیم به روش های پیشگیری و همچنین کاهش درد در ناحیه کمر بپردازیم:

ابتدا پیش از هرچیزی بهتر است به پزشک مراجعه کرده و از کم نبودن ویتامین ها به خصوص ویتامین دی و کلسیم اطمینان حاصل کنید.

سپس با انجام عادات و تمرینات ساده می توانید به تسکین درد کمر کمک کنید .

  • تمرینات ورزشی منظم :

ورزش کردن بصورت منظم بسیار کمک کننده می تواند باشد زیرا ورزش کرذن شما باعث تقویت ماهیچه ها و عضلت نواحی مختلف بدن شده که این تقویت سبب کاهش و پیشگیری از درد در ناحیه کمر و دیگر نواحی می شود.

  • ترک سیگار:

برخلاف تصور مردم استعمال دخانیات علی الخصوص سیگار کشیدن سبب تنگ شدن رگ های خونی و در نتیجه سبب کمتر رسیدن اکسیژن به بافت های بدن می شود که این کمبود اکسیژن می تواند سبب ایجاد اسپاسم در نواحی مختلف همچون کمر بشود.

  • حفظ آرامش و مدیریت استرس:

استرس سبب ایجاد تنش در عضلات می شود .تنش های مداوم سبب ایجاد اسپاسم در ماهیچه های کمر می شود.برای جلوگیری از این اسپاسم ها بهتر است با استفاده از مدیتیشن و یوگا و تمرینات دیگر استرس خود را مدیریت کرده و ارامش خود را حفظ کنید.

  • رعایت نحوه نشستن:

نشستن بصورت ثابت در طولانی مدت در وضعیت اشتباه می تواند عضلات کمر را آزرده کند پس بهتر است به نحوه نشستن خود یعنی حفظ حالت S مانند ستون فقرات و همچنین رعایت زاویه 45 درجه هنگام نشستن در طولانی مدت توجه کرده تا از کمردرد پیشگیری کنید.

 

  • وضعیت مناسب بدن هنگام خوابیدن:

اگر زیاد دچار کمردرد می شوید بهتر است هنگام خواب به پهلو بخوابید و اگر ترجیح می دهید به پشت بخوابید بهتر است یک بالشت زیر کمر و نیز بالشت دیگری زیر زانو قرار دهید.

  • قرارگیری بدن در وضعیت درست هنگام بلند کردن اجسام از روی زمین:

بلند کردن اجسامی که در حد توان شما نباشد سبب بروز کمردرد خواهد شد پس بهتر است پیش از بلند کردن اجسام از روی زمین از سنگین نبودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس بلند کنید.

  • رعایت رژیم غذایی سالم:

اضافه وزن سبب بروز کمردرد و وارد شدن فشار زیاد به کمر و زانو ها می شود پس بهتر است رژیم غذایی سالم را پیشه کرده و و از ایجاد اضافه وزن جلوگیری کنید یا اگر دچار اضافه وزن هستید با رژیم غذایی سالم به کاهش آن بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *